Есента ни предлага толкова страхотни плодове и зеленчуци богати на полезни вещества. Един от главните герои в днешната рецепта е именно такъв – богат на витамини и минерали, фолиева киселина, фибри… Да – става дума за карфиол. Свикнали сме да го срещаме предимно в така любимите туршии или паниран, но днес ще ви покажа как той може да бъде използван и в печива с рецептата за хляб от карфиол и нахутено брашно.
Идеята за хляб от карфиол се роди доста спонтанно. Тъй като любимият много обича карфиол, през есенния сезон, той доста често се намира вкъщи. Приготвяме си го на фурна, под формата на крем супа или запеканка, но за хляб не се бях замисляла. В хладилника имах 2 големи карфиола, както и доста други зелении и реших да тествам. Не бях приготвяла нищо от нахутено брашно наскоро, затова реших да пробвам с него. Идеята за хляб от карфиол и нахутено брашно звучеше добре, но да си призная, до последно не бях сигурна какво ще се случи. За щастия резултатът бе страхотен от опит номер едно, а от тогава насам не спрях да получавам „поръчки“.
С какво внимавах
Сварих карфиола, изчаках го да изстине, а след това добре изцедих водата от него. Така една от възможностите за провал беше елиминирана. Измих и подсуших добре зеленчуците преди да ги нарежа, а за да запазя белтъците на сняг, използвах силиконова шпатула, с която разбърквах много внимателно. Намазних добре тавичката със зехтин, а дъното покрих с хартия за печене, за да не залепне хлебчето. Залепне ли за дъното, възможността да се разпадне лесно при изваждане е голяма, имайки предвид съставките.
Хляб от карфиол и нахутено брашно
Необходими продукти
- 1 карфиол, от по-малките около 1,2 кг
- 150 г пълнозърнесто нахутено брашно Екосем
- 4 яйца размер М
- 3 стръка магданоз
- 1 малка пиперка
- 6 с.л. зехтин да не бъде extra virgin
- 1 ½ ч.л. бакпулвер
- 1 ч.л. сол
- 1 с.л. риган
- 1 ч.л. черен пипер
- бял и черен сусам за поръсване
Начин на приготвяне
- Разделяме карфиола на малки розички и го сваряваме добре. След като изстине, изцеждаме добре водата с помощта на марля (ако нямате може и на ръка, но е доста по-бавно). Така се получават 2 пълни чаени чаши карфиол.
- Нарязваме на ситно магданоза и пиперката.
- Отделяме белтъци и жълтъци. Разбиваме белтъците на сняг. Отделно разбиваме жълтъците и зехтина.
- В голяма купа изсипваме брашното, бакпулвера, солта, черния пипер и ригана. Разбъркваме ги много добре.
- Към сухите съставки изсипваме жълтъците и карфиола. С помощта на силиконова шпатула разбъркваме до получаването на хомогенна смес.
- Добавяме и разбитите белтъци. Отново с помощта на шпатулата разбъркваме много внимателно, за да не паднат белтъците.
- Със зехтин намазваме добре формата за хляб (). Изрязваме хартия за печене, която да покрие дъното и изсипваме сместа.
- Поръсваме с бял и черен сусам и печем в предварително сгрята на 200° фурна с вентилатор за около 20 минути. След това намаляме на 180° и печем още около 25-30 минути. Преди да извадим хлебчето, проверяваме с дървена пръчица.
- Изваждаме хляба от формата, и поставяме върху решетка, за да изстине.